Szkoła Podstawowa w Rudzie Talubskiej

ŻYWA GALERIA OBRAZÓW W WYKONANIU UCZNIÓW KLASY 3B

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

Realizując krąg tematyczny „Ze sztuką na Ty” uczniowie klasy 3b poznawali zawody artystyczne, zgłębiali wiedzę nt. dzieł takich artystów jak Leonardo da Vinci, Jan Vermeer, Józef Chełmoński, Jan Matejko i wielu wspaniałych twórców. Oglądali albumy i zdjęcia z dziełami sztuki, czytali tytuły prac i nazwiska twórców tych wspaniałych dzieł. Uzupełnili swoją wiedzę na temat pojęć: reprodukcja i oryginał malarski. Zafascynowani sztuką chętni uczniowie przygotowali wspaniałe prace. Zadanie polegało na wybraniu obrazu znanego malarza np. portretu, autoportretu, portretu zbiorowego, sceny rodzajowej , martwej natury lub innego tematu, z malarstwa dawnego lub współczesnego , który można było przedstawić w formie Żywego obrazu. Niezbędne były też rekwizyty oraz wspólny wolny czas z rodziną- chociażby po to by ktoś zrobił super fotkę, przygotował scenografię czy charakteryzację. Prezentujemy efekt tych działań.

A.C.

Szkolny Konkurs Recytatorski im. Kornela Makuszyńskiego

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

W poniedziałek, 15 kwietnia2024 roku, uczennice i uczniowie klas IV-VI zmierzyli się w kolejnym konkursie recytatorskim. Tym zmaganiom patronował pisarz polski, Kornel Makuszyński. Uczestnicy zaprezentowali wybrany wiersz oraz fragment prozy. Umiejętności recytatorów są coraz doskonalsze, więc jury – p. Anna Markowicz i p. Ewa Michalec – miało nie lada wyzwanie. Nie było łatwo wyłonić z tego grona najlepszych. Na szczęście udało się. I miejsce ex aequo zajęły siostry: Natalia i Weronika (kolejność według alfabetu) Dziakówny. II miejsce Gabriela Balas, a III   - Lena Filiks.

Laureatki I i II miejsca będą reprezentować naszą szkołę na etapie gminnym.

Gratulujemy i życzymy powodzenia.

E.M.

POCIĄGIEM W POSZUKIWANIU PRZYGÓD

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

12 kwietnia 2024r. uczniowie klas trzecich udali się pociągiem na wycieczkę do MGOK w Pilawie. Na miejscu odbyły się warsztaty z robienia świec żelowych i zabawa na kręgielni. Uczniowie mieli możliwość poznania sposobów aktywnego spędzania wolnego czasu. Uczyli się kulturalnego zachowania w miejscach publicznych oraz zacieśniania relacji koleżeńskich. Współzawodnictwo na torze wiązało się ze świetną zabawą. Lekcja na kręgielni była wspaniałą rozrywką dla naszych dzieci. Gra okazała się niezwykle emocjonująca. Uczniowie świetnie radzili sobie z tą nową dla nich dyscypliną sportu. Dużą frajdą było zbijanie kręgli i zdobywanie punktów. Pobyt w kręgielni dostarczył dzieciom wielu niezapomnianych wrażeń. Okazał się fantastycznym sposobem aktywności ruchowej, zabawy i nauki innej niż dotychczas... Było super!!! Na koniec udaliśmy się do Pizzerii "Pinokio" na pyszną pizzę. Pełni niezapomnianych wrażeń udaliśmy się na stację kolejową i szczęśliwie wróciliśmy do szkoły.

A. C.
S. W.
I. T.

Wiosenne zmagania ortograficzne

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

Jak co roku na wiosnę uczniowie klas IV – VIII w naszej szkole sprawdzali swoje umiejętności ortograficzne. Pisali dyktando w klasach, a najlepiej znający poprawną pisownię wyrazów zmierzyli swoje umiejętności  w szkolnym etapie konkursu.

W tym roku w klasach IV – VI najlepsi okazali się: Jan Pyza-Poszytek, Weronika Dziak i Mateusz Olkowicz. W klasach VII – VIII zwyciężyły: Aleksandra Ochnik, Zofia Węgrzynek i Alicja Szopa.

To ci uczniowie reprezentowali naszą szkołę w Gminnym Konkursie Ortograficznym organizowanym przez Szkołę Podstawową w Michałówce. Aleksandra Ochnik z klasy VIII zajęła II miejsce w tym konkursie.

Gratulujemy  i zachęcamy wszystkich do pracy nad dbałością o poprawny zapis tekstu w języku polskim.

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

W czwartek 4 kwietnia 2024 klasy I i II uczestniczyli w wycieczce do Warszawy.

Pierwszą atrakcją była sala zabaw Smart Kids Planet. Uczniowie poznali 9 stref, w której każda z nich rozwijała ich kreatywność i ucząc w niezauważalny sposób. Najbardziej obleganą strefą przez naszych podopiecznych była strefa sklepu "Biedronka", w której dzieci odegrały rolę ekspedientki, robiły zakupy według listy i płaciły kartą. Następną strefą cieszącą się dużym zainteresowaniem było wysyłanie paczek do największych miast w Polsce, a później jako kurier umieszczanie ich w odpowiednich skrytkach w paczkomacie. Zabawy nie było końca.

Następnym punktem w planie wycieczki było Muzeum Pałacu w Wilanowie. Uczniowie uczestniczyli w lekcji muzealnej, która oprowadziła ich po najstarszych komnatach, pokazała stroje, a na sam koniec podziwiali w piękno barokowych ogrodów. Wszyscy wrócili zmęczeni, ale z pozytywnymi wrażeniami.

im. ks. Bronisława Markiewicza
w Rudzie Talubskiej
Akacjowa 10,
08-400 Ruda Talubska