Szkoła Podstawowa w Rudzie Talubskiej

Z życia szkoły

Sukcesy w konkursie recytatorskim

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

27 listopada w naszej szkole odbył się Konkurs Recytatorski Poezji Patriotycznej.

Konkurs pod hasłem „Piękna jest ona, biało-czerwona” skłonił uczniów z klas czwartych, piątych i szóstych do zaprezentowania wierszy poświęconych ojczyźnie. Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, a najlepsze recytacje zostały nagrodzone książkami.

Pierwsze miejsce zajęła Lena Filiks z klasy VIa, drugie miejsce przypadło Weronice Dziak z klasy VIa, a trzecie Natalii Dziak z klasy IVb. Zwyciężczynie konkursu będą reprezentowały naszą szkołę na Gminnym Konkursie Poezji Patriotycznej w Michałówce.

Lena Filiks zajęła I miejsce w Gminnym Konkursie Recytatorskim Poezji Patriotycznej.

zdjęcia

ŚWIATOWY DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA W PRZEDSZKOLU

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

Dnia 24.11.2023 r.  grupy 5-6 latków i 6 latków przeniosły się do Krainy Pluszowych Misiów. Dzieci przyniosły do przedszkola swoje ulubione pluszaki, z którymi bawiły się, tańczyły i śpiewały. Dzieci, z wielkim zainteresowaniem, wysłuchały historii pluszowego misia oraz brały udział w misiowej gimnastyce i zabawach matematycznych. Każdy przedszkolak wykonał opaskę z emblematem misia. Przedszkolaki zamieniły się w małych aktorów inscenizując bajkę „Złotowłosa i trzy misie”. Światowy Dzień Pluszowego Misia upłynął nam w miłej i radosnej atmosferze.

R.R.

zdjęcia

Nocowanie w szkole

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

24.11.2023r. uczniowie klas 5 mieli w szkole nocowanie połączone z wróżbami andrzejkowymi. Uczniowie najpierw poznali zasady jakie będą obowiązywały podczas nocowania, później znieśli do sal materace na których rozłożyli swoje śpiwory.
Kiedy każdy znalazł swój „kawałek podłogi” rozpoczął się wieczór magii, czyli wróżby andrzejkowe. Na początku uczniowie dowiedzieli się skąd wzięła się tradycja wróżenia. Potem uczniowie klasy 8 przepowiadali przyszłość swoim młodszym kolegom i koleżankom. Z wróżb wychodziły czasami zabawne interpretacje, które wywoływały wiele emocji.
Po wróżbach uczniowie samodzielnie przygotowali sobie kolację a potem oglądali cienie odlanych z wosku figurek oraz grali w państwa- miasta i gry planszowe.
Wieczór był pełen wrażeń i niektórzy nie mogli zasnąć, ale wszyscy byli bardzo zadowoleni ze wspólnie spędzonego czasu.

E.Sz.

zdjęcia

OBCHODY ŚWIĘTA NIEPODLEGŁOŚCI W NASZEJ SZKOLE

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

Narodowe Święto Niepodległości jest obchodzone co roku 11 listopada dla upamiętnienia rocznicy odzyskania przez Naród Polski niepodległego państwa.

14 listopada 2023 r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji 105 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Podczas tej uroczystości przypomniana została historia niewoli naszej ojczyzny. Jak sąsiedzi nasze państwo rozebrali i zakazali być Polakami. Mowa, kultura, wszystko było zakazane. Polska przestała istnieć na mapie Europy jako niepodległe państwo na 123 lata. Przedstawiono obraz cierpiących matek żegnających się z synami, którzy szli walczyć w obronie Ojczyzny. Ukazano dzieje tragicznej walki naszego narodu o wyzwolenie, aż po dzień odzyskania niepodległości. Powstały Legiony Polskie, na czele których stał Józef Piłsudski. Przekazywane treści były przeplatane patriotycznymi pieśniami, recytacjami wierszy oraz tańcem, co pozwoliło widzom głębiej przeżyć tamte chwile.

Akademia, oprawa artystyczna i muzyczna została przygotowana przez panią Annę Cybulską i uczniów ze Szkolnego Koła Teatralnego „Zakręcone Rudo-Ludki”, scenografię przygotowała pani Ewelina Ochnio-Kąkol wraz z uczennicami.

A. Cybulska

fotorelacja

Wycieczka do Warszawy

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

9 listopada klasy VI i VIII pojechały do Warszawy na wycieczkę „Śladami bohaterów Kamieni na szaniec”. Zwiedzili Muzeum Historii Polski, Powązki, Pawiak i Aleję Szucha.

Według uczestników:

Wycieczka bardzo mi się podobała. Dzięki niej mogłam bardziej wyobrazić sobie życie Polaków w okupowanej Polsce. Odwiedzenie Powązek i Pawiaka uświadomiło mi o śmierci tylu ludzi, którzy nie byli niczemu winni.”

„ Wywołała ona bardzo dużo emocji oraz dała do myślenia. Pozwoliła nam się wczuć w „Akcję pod Arsenałem”, kiedy pani przewodnik pokazała nam miejsce i szczegółowo opowiedziała o tym wydarzeniu”

„Poznałam więcej informacji o życiu i działalności Rudego, Alka i Zośki.(…) Dowiedziałam się o warunkach, w jakich żyli więźniowie na Pawiaku.”

zdjęcia

Nasz Patron

Kontakt

Szkoła Podstawowa
im. ks. Bronisława Markiewicza
w Rudzie Talubskiej
Akacjowa 10,
08-400 Ruda Talubska

tel: 25 753 17 97

e-mail: gimrudatalubska@pro.onet.pl  sprudatalubska@garwolin-gmina.pl

Pliki do pobrania

Nauka zdalna- ogłoszenia i informacje

Numer konta

Numer konta do zapłaty za obiad w Szkole Podstawowej w Rudzie Talubskiej

13 9210 0008 0009 8007 2000 0050

DKMS

Odwiedziło nas

676961
Today
Yesterday
This Week
Last Week
All days
195
428
1432
481226
676961

Your IP: 18.205.26.39
2023-12-06 07:25

Rachunek bankowy

Bank Spółdzielczy w Garwolinie

27 9210 0008 0016 6575 2000 0010

(wpłaty na Fundusz Rady Rodziców - 40 zł za jedno dziecko, 50 zł za więcej niż jedno)