Szkoła Podstawowa w Rudzie Talubskiej

Z życia szkoły

Zakończenie roku szkolnego

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

Koniec lekcji, klasówek i prac domowych – rok szkolny 2021/2022 uważam za zamknięty!

24 czerwca odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego dla przedszkolaków i uczniów klas I-VII oraz pożegnanie uczniów klas VIII.

Dzień zakończenia roku szkolnego to dla większości uczniów jeden z najbardziej oczekiwanych dni w całym roku. W ciągu trwających nieco ponad dwa miesiące wakacji dzieci nie będą musiały wcześnie wstawać i pamiętać o codziennym przygotowywaniu się do lekcji. Wolny czas pozwoli im na relaks i odpoczynek, rozwijanie swoich zainteresowań oraz spotkania z rówieśnikami i wakacyjne wyjazdy. Przedszkolaki i uczniowie klas 1-3 w czasie przedstawienia przygotowanego przez kolegów i koleżanki z klasy 2a dopłynęli do Wyspy Wakacje. Podczas wojaży z piratami okazało się, że każdy z nas jest żądny przygód i dobrej zabawy. Możemy już dziś wykrzyczeć: Wakacje! Niech żyją wakacje!

Klasy III zakończyły swój pierwszy etap nauki. „Panie z 1-3 żegnamy, małą łezkę ocieramy i odważnie w przód kroczymy, bo się szkoły nie boimy”.

Uczniów klas 8 żegnali koledzy i koleżanki z klasy 7.

Absolwenci szkoły w czasie uroczystego apelu odebrali świadectwa, nagrody książkowe i rzeczowe za wzorowe zachowanie, bardzo dobre wyniki w nauce oraz za osiągnięcia sportowe. Młodzież pożegnała się ze szkołą oglądając film podsumowujący ich ośmioletni pobyt w naszej szkole. Przywołaliśmy miłe wspomnienia, a także zapozowaliśmy do wspólnego zdjęcia. Życząc naszym uczniom sukcesu w dostaniu się do wymarzonej szkoły średniej pożegnaliśmy się i rozpoczęliśmy okres niecierpliwie oczekiwanego wypoczynku.

Z okazji zakończenia roku szkolnego wszystkim naszym uczniom oraz rodzicom składamy podziękowania za całoroczną współpracę i życzymy, by okres wakacji był czasem odpoczynku i radości. Dzieciaki! Cieszcie się z każdego słonecznego dnia, bawcie się dobrze, leniuchujcie na złocistych plażach, w górach i nad jeziorami. Do zobaczenia we wrześniu, wypoczęci, opaleni i uśmiechnięci.

A. C.

zdjęcia

WYCIECZKA DO LUBLINA            

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

Drugiego czerwca uczniowie klas czwartych i piątej pojechali na wycieczkę do Lublina. Pierwszym punktem programu był ogród botaniczny.  Spacerowaliśmy tam około godziny. Zobaczyliśmy dużo pięknych kwiatów. Pani przewodniczka opowiadała o nich ciekawie.

Gdy skończyliśmy wędrówki wśród roślin, pojechaliśmy do parku trampolin. Nazywał się „Strefa wysokich lotów”. Na początku usłyszeliśmy od trenerów, jakie zasady bezpieczeństwa obowiązują w tym obiekcie. Potem był czas na rozgrzewkę i zawody. Bawiliśmy się też na dmuchańcach, na których musieliśmy przekręcić skarpetki antypoślizgowe na drugą stronę. Zjeżdżanie było świetną zabawą. Zmęczeni, ale szczęśliwi wróciliśmy do domu.

 A. Paziewska

POCIĄGIEM DO WARSZAWY

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

W piątek 10 czerwca 2022 r. klasa 3A i 3B pojechała na wycieczkę do Warszawy. O godzinie 6:50 wszyscy przybyli na peron kolejowy w Rudzie Talubskiej. Nie mogliśmy się doczekać, aż przyjedzie pociąg . Wreszcie o godzinie 7:10 wsiedliśmy do pociągu. Tam zaczęła się nasza przygoda. Otrzymaliśmy list od Syrenki Warszawskiej, z którego dowiedzieliśmy się ważnych informacji o naszej stolicy oraz zostaliśmy zapoznani z programem zwiedzania. Otrzymaliśmy mapę Warszawy z zaznaczoną trasą i naszym zadaniem było uważne śledzenie jej podczas spaceru po mieście.

Wjeżdżając do Warszawy zobaczyliśmy Stadion Narodowy oraz ogrody na dachu Biblioteki Uniwersyteckiej. Wysiedliśmy z pociągu około godziny 8:30 na stacji Warszawa Śródmieście. Kupiliśmy bilety dobowe w biletomacie i ruszyliśmy w kierunku Pałacu Kultury i Nauki. Tam zjedliśmy śniadanie, a potem wjechaliśmy windą na najwyższe piętro, gdzie znajduje się Taras Widokowy. Stamtąd podziwialiśmy piękną panoramę miasta z wysokości 114m! Następnie zjechaliśmy windą i przeszliśmy do stacji Metra Świętokrzyska. Tam uczyliśmy się w jaki sposób kasuje się bilet. Metrem pojechaliśmy do stacji Nowy Świat i zaczęliśmy nasz spacer po Krakowskim Przedmieściu. Zobaczyliśmy m.in. Pomnik Mikołaja Kopernika, Uniwersytet Warszawski, Pałac Prezydencki, Pomnik Adama Mickiewicza czy Kościół Św. Anny, gdzie weszliśmy na wieżę widokową i podziwialiśmy przepiękną panoramę Warszawy. Następnie poszliśmy zobaczyć Pomnik Syrenki. Tutaj czekał na nas kolejny list od naszej przewodniczki. Z niego dowiedzieliśmy się dlaczego Syrenka jest symbolem Warszawy i otrzymaliśmy zadanie wyszukiwania jej na ścianach budynków, latarniach, witrażach i szyldach. Warszawska Starówka zrobiła na nas ogromne wrażenie, dlatego zatrzymaliśmy się na dłuższą chwilę. Zjedliśmy gofry, lody i kupiliśmy sobie pamiątki. Następnie spacerowaliśmy ulicami Starego Miasta oraz wzdłuż dawnych murów miejskich, mijając Barbakan czy Pomnik Małego Powstańca. Doszliśmy do Pomnika Zygmunta III Wazy i tam zrobiliśmy sobie pamiątkowe zdjęcie, po czym przeszliśmy na Zamek Królewski, gdzie dostaliśmy audiobooki ze słuchawkami i zwiedzaliśmy poszczególne sale królewskie. Po intensywnym zwiedzaniu, zmęczeni i głodni przejechaliśmy autobusem na obiad do baru mlecznego i do Łazienek Królewskich . W Łazienkach Królewskich spacerowaliśmy po parku i oglądaliśmy Pałac na Wyspie, Amfiteatr, Pomnik Fryderyka Chopina. Przy pomniku otrzymaliśmy ostatni list od Syrenki Warszawskiej, w którym czekały na nas kolejne zadania. Nagrodą za ich wykonanie była zabawa w berka na terenie parku. Po skończonej zabawie poszliśmy na przystanek i tramwajem pojechaliśmy na stację kolejową Śródmieście. Wróciliśmy pociągiem około godziny 20:00. Dziękujemy Pani Agnieszce, Bożence, Ilonce i Anetce za zorganizowanie tak wspaniałej wycieczki.

Link do zdjęć

https://photos.app.goo.gl/Nvoi8PbHdGtAzUAX8

Barbara Gregorczyk
Kl. 3A

zdjęcia

„Rady Czarodzieja Śmiecha”

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

Uśmiech ma ogromną moc. Dzięki niemu łatwiej wyrazić uczucia i pokazać pozytywne nastawienie do świata i ludzi. Uśmiech pozwala nam nawiązywać kontakty z drugim człowiekiem i radzić sobie z trudnościami dnia codziennego. Zdarza się, że smutek pojawia się na naszych twarzach i przejmuje rolę nad naszym ciałem. Wtedy jest nam źle i nie mamy ochoty na nic. Dobrze jest mieć w takich sytuacjach blisko siebie przyjaciół, którzy pomogą nam w trudnych chwilach. Tak tez było w przypadku Mareczka, naszego bohatera, który dzięki pomocy i wsparciu przyjaciół odzyskał uśmiech na twarzy. Zapraszamy do obejrzenia przedstawienia „Rady Czarodzieja Śmiecha” w wykonaniu klasy 3A, które zostało zaprezentowane uczniom klas 1-3 oraz przedszkolakom 8 czerwca 2022r.

Nasza rada na każdy dzień:

„ UŚMIACHAJ SIĘ RANO, USMIECHAJ WIECZOREM, USMIECHAJ PRZEZ CAŁY DZIEŃ . USMIECH NAJKRÓTSZĄ, NAJPROSTSZĄ JEST DROGĄ DO SZCZĘŚCIA, DO LUDZKICH SERC.”

Link do przedstawienia:

https://photos.app.goo.gl/DKpqHWLi2MoLYSZd8

Agnieszka Frelik

zdjęcia

IV miejsce Pawła Węgrzynka w etapie centralnym Ogólnopolskiego Konkursu Historycznego

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive

Paweł Węgrzynek, uczeń klasy VIII A, w roku szkolnym 2021/2022 wziął udział w  XXVII edycji Konkurs Historycznego "Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1531-1683. Od Obertyna do Wiednia". Konkurs cieszy się popularnością w całym kraju. Największa jednak konkurencja pomiędzy uczestnikami, jest w województwie mazowieckim. Tylko  czterech laureatów z najwyższymi wynikami w etapie wojewódzkim przechodzi do etapu centralnego.

Głównym celem konkursu było kształtowanie świadomości i postaw patriotycznych młodego pokolenia poprzez upowszechnianie wiedzy o historii oręża polskiego w różnych okresach historycznych oraz znaczeniu sił zbrojnych w życiu politycznym, ekonomicznym i kulturowym Państwa i Narodu Polskiego. Ważnym celem konkursu było też kształtowanie umiejętności kreatywno-krytycznego myślenia o dziejach minionych, a także rozwijanie umiejętności pracy ze źródłami historycznymi pisanymi i materialnymi.

W tym roku  szkolnym w ogólnopolskim konkursie wystartowało ok. 9000 uczniów z całej Polski. Paweł wspaniale napisał testy na etapie szkolnym, rejonowym oraz wojewódzkim (100%). Został laureatem konkursu i jednocześnie swoim wspaniałym wynikiem wywalczył sobie prawo do udziału w etapie centralnym.

Etap centralny konkursu trwał od 9 do 11 czerwca 2022r. Uczniowie pisali prace konkursowe przez dwa dni. Musieli  wykazać się znajomością zagadnień z zakresu historii Polski w latach 1531–1683 wykraczających poza podstawę programową szkoły podstawowej. Zagadnienia konkursowe dotyczyły historii powszechnej od XVI do końca XVII wieku oraz  wiedzy dotyczącej oręża polskiego w tymże okresie, z uwzględnieniem znajomości broni i barwy, architektury obronnej, topografii wojskowej, heraldyki, sfragistyki, falerystyki, literatury, muzyki i pieśni oraz malarstwa historycznego.

Podczas pierwszego dnia rywalizacji konkursowej uczestnicy musieli wykazać się znajomością następujących zagadnień:

- broń i barwa- znajomość polskich formacji wojskowych i uzbrojenia oraz wiedzą dotyczącą heraldyki,

- historia oręża polskiego w sztuce - umiejętność analizy tekstów źródłowych oraz ikonografii,

- geografia militarna - umiejętność analizy mapy historycznej i planu bitwy.

Konkurencje drugiego dnia to:

- zabytki i obiekty historyczne-  uczestnicy musieli wykazać się znajomością zamków i innych umocnień obronnych, np. Jasna Góra, Kamieniec Podolski, Kudak, Smoleńsk, Zamość, Zamek Królewski w Warszawie, Zbaraż

- eksponat muzealny - uczestnicy musieli wykazać się znajomością elementów uzbrojenia pozostającego w zbiorach Muzeum Wojska Polskiego.

W trakcie etapu centralnego uczestnicy nie tylko rywalizowali między sobą, ale również poszerzali swoją wiedzę historyczną zwiedzając warszawskie muzea: Muzeum Wojska Polskiego, Grób Nieznanego Żołnierza, Salę Tradycji Dowództwa Garnizonu Warszawa oraz Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku. Mieli również przyjemność i zaszczyt złożyć kwiaty na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza.

Trzeciego dnia w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku odbyła się Gala Konkursu podczas której zostały podane wyniki konkursu centralnego.  Paweł rywalizację konkursową zakończył na wysokim IV miejscu. W nagrodę za swoją pracę otrzymał dyplom, książki historyczne oraz laptopa, z którego bardzo się ucieszył.

Wspaniały sukces Paweł  zawdzięcza swojej pasji uczenia się historii, sumienności, ambicji i wytrwałej pracy. Serdecznie gratulujemy mu dotychczasowych sukcesów i  życzymy nowych wyzwań i sukcesów  w dalszej edukacji.

Elżbieta Szajdziuk

zdjęcia

godlo

Nasz Patron

Kontakt

Szkoła Podstawowa
im. ks. Bronisława Markiewicza
w Rudzie Talubskiej
Akacjowa 10,
08-400 Ruda Talubska

tel: 25 753 17 97

e-mail: gimrudatalubska@pro.onet.pl  sprudatalubska@garwolin-gmina.pl

Pliki do pobrania

Nauka zdalna- ogłoszenia i informacje

Numer konta

Numer konta do zapłaty za obiad w Szkole Podstawowej w Rudzie Talubskiej

13 9210 0008 0009 8007 2000 0050

DKMS

Odwiedziło nas

447073
Today
Yesterday
This Week
Last Week
All days
9
333
645
252078
447073

Your IP: 34.239.147.7
2022-07-05 00:09

Rachunek bankowy

Bank Spółdzielczy w Garwolinie

27 9210 0008 0016 6575 2000 0010

(wpłaty na Fundusz Rady Rodziców - 40 zł za jedno dziecko, 50 zł za więcej niż jedno)