Szkoła Podstawowa w Rudzie Talubskiej

ŚWIĘTUJEMY NIEPODLEGŁOŚĆ

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Uczniowie naszej szkoły już od piątku,  8 listopada, rozpoczęli świętowanie 101 rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę. Z inicjatywy samorządu korytarze szkolne zalśniły bielą i czerwienią. Uczniowie ułożyli flagę narodową z „siebie samych”. Ich kreatywne podejście do  stroju zaowocowało wspólną fotografią – do obejrzenia w galerii zdjęć. O godzinie 11.11 wszyscy członkowie społeczności szkolnej odśpiewali wszystkie zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”.

We wtorek, 12 listopada,  nastąpił ciąg dalszy świętowania. O godzinie 8. rozpoczęły się specjalne zajęcia  edukacyjne dla przedszkolaków i uczniów klas I – IV.  Zostały przygotowane i przeprowadzane przez uczniów z klasy VI a i VI b. Dzieci z przedszkola poznały „ Legendę o Lechu, Czechu i Rusie”, obejrzały film pt.  „Polskie symbole narodowe – Polak mały”. Dzięki zdobytej wiedzy odbyła się pogadanka na temat polskich symboli narodowych - godła i flagi. Uczestnicy zastanawiali się nad tym, co symbolizują kolory flagi, biel i czerwień. Starsi koledzy przypomnieli, jak należy się zachowywać podczas śpiewania hymnu i kiedy jest on śpiewany. Opowiedzieli, w jakich okolicznościach powstał „Mazurek Dąbrowskiego”. Kolejnym zadaniem, które musieli wykonać nasi najmłodsi uczestnicy, było pokolorowanie godła Polski, pocięcie go na części, złożenie i naklejenie na kartce papieru. Dzieci bardzo chętnie uczestniczyły w zabawach ruchowych - wyobrażały sobie, że uciekają przed wrogiem, bawiąc się w „Berka” oraz w nieco zmienioną zabawę „Raz, dwa, trzy baba Jaga patrzy”.

Uczniowie  z klas I- IV obejrzeli film „ Co to jest niepodległość”, a następnie rozmawiali na temat niepodległości - czym jest,  w jakich okolicznościach można ją stracić, jak można bronić swojej ojczyzny. Prowadzący zajęcia przeczytali wiersz M. Rusinka „Polak mały”. Dzieci dowiedziały się, że patriotyzm to nie tylko walka z bronią w ręku,  ale też właściwe zachowanie w różnych sytuacjach. Następnie uczniowie wypełniali karty pracy poświęcone Świętu Niepodległości - były to krzyżówki i  wykreślanki. Wyklejali także kontury Polski, stosując nasze barwy narodowe.

Wiele emocji wzbudziło pokonanie toru przeszkód na sali gimnastycznej oraz  gra „Ślimak”, podczas której - pracując w grupach - musieli rozwiązywać zadania, sprawdzające wiedzę na temat Polski. Dzieciom zajęcia bardzo się podobały, a świadczy o tym fakt, że wszystkie aktywnie w nich uczestniczyły, zdobywając wiedzę na temat historii swojego narodu i państwa.

Starsi tym razem musieli być bardzo aktywni. Uczniowie klasy V, VI c, VII i VIII wzięli udział w grze dydaktycznej o naszej Ojczyźnie. Wykonali wiele zadań, opracowanych przez p. Ewę Michalec i p. Elżbietę Szajdziuk. Prowadziły ich polecenia zakodowane w kodach QR, a wspierali kartami pracy uczniowie klasy VI a I VI b. Uczestnicy oglądali filmy, gazetki i szukali właściwych odpowiedzi. Rozwiązywali rebusy i krzyżówki. Wykazali się także sprawnością fizyczną, pokonując tor przeszkód i rzucając kasztanami do celu. Udzielali pomocy poszkodowanym kolegom i koleżankom – patrz zdjęcia w galerii.

Takie Święto Niepodległości na długo pozostanie w pamięci uczniów.

godlo

Kontakt

Szkoła Podstawowa
im. ks. Bronisława Markiewicza
w Rudzie Talubskiej
Akacjowa 10,
08-400 Ruda Talubska

tel: 25 753 17 97

e-mail: gimrudatalubska@pro.onet.pl

Nasz Patron

Pliki do pobrania

Nauka zdalna- ogłoszenia i informacje

Numer konta

Numer konta do zapłaty za obiad w Szkole Podstawowej w Rudzie Talubskiej

13 9210 0008 0009 8007 2000 0050

DKMS

Odwiedziło nas

221591
Today
Yesterday
This Week
Last Week
All days
82
75
908
28423
221591

Your IP: 3.236.59.63
2020-07-12 22:59

Rachunek bankowy

Bank Spółdzielczy w Garwolinie

27 9210 0008 0016 6575 2000 0010

(wpłaty na Fundusz Rady Rodziców - 40 zł za jedno dziecko, 50 zł za więcej niż jedno)